You are currently viewing Prečo Zlatý stred?

Prečo Zlatý stred?

Kedysi dávno, keď som vymýšľala názov mojej stránky, chodili mi po rozume rôzne slovné spojenia obsahujúce čínsku medicínu, zdravú stravu, liečivé bylinky, životný štýl…Bolo ich nepreberné množstvo, no ani jedno nebolo to pravé orechové.

Chcela som totiž, aby názov bol trefný a vystihoval tú najpodstatnejšiu podstatu toho, čo robím. Áno, používam bylinky, správnu kombináciu potravín a ešte aj nejakú tú tajnú ingredienciu, len ako to spojiť?

A keď už som fakt nevedela ako na to a stavy číreho zúfalstva sa veľmi turbulentne striedali so stavmi rezignácie, stalo sa mi to, čo už niekoľkokrát v živote. Zrazu som pred sebou videla farebný obraz. Boli na ňom štyria ľudia postavení do štvorca, tí stojaci oproti sebe boli spojení čiarami a v mieste, kde sa čiary pretínali svietilo zlaté koliesko.

               A bolo to! Koliesko bolo zlaté a bolo v strede! Zlatý stred!

A presne o to v mojej práci ide! Vracať ľudí späť do ich zlatého stredu. V ňom totiž všetko funguje tak, ako fungovať má!

Predstavte si to. Stojíte si vo svojom strede, stave úplnej harmónie a zrazu… ráno o šiestej vám  zazvoní budík. Rýchlo vstávate, ponáhľate sa urobiť raňajky, ťaháte z postele rozospaté deti, pritom v kuse pozeráte jedným očkom po hodinách či stíhate, cestou do práce odprevadíte svoje ratolesti do školy, konečne dorazíte do práce kde vás rozhodí váš cholerický nadriadený, medzitým vám zavolá manžel aby vám oznámil, že nestíha poobedné rodičko a ani nákup atď, atď, táto veta by mohla byť ešte omnoho dlhšia, ale myslím, že pre pochopenie stačí.

(Predpokladám, že už keď ste si predchádzajúci odstavec iba čítali sa vám mierne prihoršilo.)

Večer sa obzriete, kde je ten váš zlatý stred v ktorom sa cítite tak dobre a kde všetko funguje a…

                                        on je od vás kilometre ďaleko.

V ten deň ste si trošku zablokovali a prehriali pečeň,  takže vás môže napríklad bolieť hlava, nahnevaná pečeň vám pritlačila slezinu a tak vôbec nemáte chuť na jedlo a cítite pálenie záhy. A kocečky sa skladajú…

Keďže väčšina z nás podobný kolotoč zažíva pravidelne každý deň (však kto z nás má to privilégium pracovať online z hojdačky na záhrade so šálkou kávy v dosahu), sme zo svojho zlatého stredu vyhodení permanentne. A čím sme ďalej a čím dlhšie sme mimo, tým mizernejšie sa cítime.

Takže už všetci viete, že úlohou čínskej diagnostiky je zistiť, kde sa práve nachádzame a úlohou byliniek a potravín je všetko poopravovať a vrátiť nás späť. Tam, kde všetko funguje. Do nášho zlatého stredu.

                   Keď sa cítime dobre, funguje v našom živote všetko.

 Dokážeme udržiavať zdravé vzťahy. S radosťou sa môžeme venovať deťom. Môžeme robiť veci, ktoré nás bavia, napĺňajú, povznášajú…

„Kto kráčal po zlatej strednej ceste a našiel ZLATÝ STRED, ten to vyhral. A to je jediná vec, o ktorú celý život ide…“

 

Bibiana Konečná

Som terapeutka tradičnej čínskej medicíny. Viem vám namiešať bylinky na mieru, pridať presný návod čo jesť, prípadne čo zmeniť, aby ste sa vrátili k svojmu zlatému stredu a opäť sa cítili skvelo. Ak to ale chcete vedieť urobiť sami a nebyť odkázaní na terapeutov či lekárov, rada vás to naučím.