Čo sa vám vybaví, keď počujete slová „tradičná čínska medicína“?
Väčšine z vás pravdepodobne tajomná, trochu ponurá atmosféra šaolinského kláštora, či mnísi v oranžových rúchach meditujúci celé hodiny. Alebo vážny a dôstojný čínsky lekár miešajúci nekonečne dlhú bylinkovú receptúru.
Taká bola kedysi dávno aj moja predstava. Ešte aj vtedy, keď som čínsku medicínu začala študovať. Aj keď som štúdium ukončila a začala s praxou.
Pristupovala som k nej veľmi vážne, riešila som, čo kto môže, alebo skôr čo kto nemôže.
Zreorganizovala som aj život môjho manžela a detí. Vyvárala som kaše, do polievky som miesto slížov sypala pohánku, na minimum obmedzila mäso, úplne som zrušila sladkosti. Pre svojich najbližších chcem predsa len to najlepšie…
A viete čo?
Nikto z nich nebol spokojný. A ja som to vôbec nechápala. „Však takto sa to má… Je to takto správne…“
A vtedy sa stala jedna vec, ktorá ma prebrala z môjho najprávnejšieho čínskeho sna. Asi sa zasmejete, s odstupom času sa smejem aj ja, dokonca som teraz môjmu synovi (vtedy mal tuším 12 rokov) vďačná. Vtedy mi ale do smiechu nebolo…
Moje prostredné dieťa vždy tak trochu rebelovalo. Po svojom. Neriešil hrmotne, že nesúhlasí s mojimi opatreniami. Vždy si trochu pofrflal a ja som to celé jedným uchom pustila dnu a druhým následne von.
Až do času…kým som mu vo vrecku nenašla účet z obchodu.
Bol dlhý asi jeden a pol metra a viete, čo bolo obsahom tohto rozsiahleho nákupu? Samé sladkosti! Počnúc čokoládkami, pokračujúc keksíkmi a končiac cukríkmi. Fuuu! Naozaj vám neviem zreprodukovať tie stovky myšlienok, ktoré mi preleteli hlavou! Dôležité ale je, že to pre mňa bola obrovská lekcia.
Prišla som totiž na to, že je super byť vzorný a dodržiavať pravidlá stravovania, ale úplne mi unikol „ľudský“ faktor.
Človek musí byť spokojný! Musí byť šťastný! A tá emócia je rovnako dôležitá a mocná ako bylinky ktoré pijeme a jedlo ktoré jeme. Sme ľudia. A keď aj tú najsprávnejšiu a najzdravšiu vec robíme z donútenia, tak sa to proste niekde pokazí a úžitok pre nás bude minimálny.
Po prechode týmto „obrodením“ som úplne zmenila prístup. Nerobím už čínu tak vážne. Časom som do nej vniesla akúsi ľahkosť. Majstrovstvo je, keď niečo dokážete ľuďom ponúknuť tak, aby im to robilo dobre, aby nemuseli všetko zažité úplne prekopať a prepracovať, ale aby sa pri tom bavili a mali dobrý pocit.
Čínsku medicínu teraz vnímam ako zmes farieb, chutí a vôní. A mojim klientom už s vážnosťou nedávam návod, ako presne… Ale ako môžu veci robiť jednoducho, aby fungovali bez toho, že by museli prevrátiť život naruby.
Bibiana Konečná
Som terapeutka tradičnej čínskej medicíny. Viem vám namiešať bylinky na mieru, pridať presný návod čo jesť, prípadne čo zmeniť, aby ste sa vrátili k svojmu zlatému stredu a opäť sa cítili skvelo. Ak to ale chcete vedieť urobiť sami a nebyť odkázaní na terapeutov či lekárov, rada vás to naučím.