You are currently viewing 5 ochrancov

5 ochrancov

Je 6,15 ráno a vstáva sa mi veľmi ťažko. Viem, že môj 7 ročný syn sa zas zobudí s plačom a bolesťou bruška. A viem aj to, že tieto jeho stavy spôsobuje strach zo školy. Vôbec ju nemá rád, nemá šťastie na pani učiteľku a učenie mu tiež veľmi nejde. A nehovorím o tom, že tam musí obsedieť 5 hodín…

Už je to našťastie minulosť a pointa je, že v tomto období som

prvý raz natrafila na príbeh o piatich bájnych ochrancoch.

Lukimu som veľmi chcela pomôcť, skúšali sme vysvetľovať, povzbudzovať, utešovať, nepomohlo nič. Až tento príbeh…

Podľa starovekej čínskej múdrosti sme neustále sprevádzaní piatimi symbolickými strážcami. Bielym tigrom, červeným fénixom, zeleným drakom, žltým hadom a čiernou korytnačkou.

Sú pri nás neustále, nech ideme kamkoľvek.

Biely tiger vždy kráča po našej pravici, je veľmi silný, chráni nás a pomáha nám, aby sme sa dokázali presadiť.

Červený fénix nás chráni spredu a je pripravený letieť v ústrety nebezpečenstvu.

Zelený drak nás ochraňuje zľava, symbolizuje šťastie a rozhodnosť.

Čierna korytnačka kráča za nami a svojím pancierom nám chráni chrbát. Predstavuje stabilitu a istotu.

Žltý had nás chráni zhora. Neustále sa rozhliada na všetky strany a vidí všetko, čo sa okolo nás deje.

Nám dospelým sa tento príbeh zdá možno neuveriteľný, ale

deťom naozaj pomáha prekonávať prekážky a strachy. A tým, že zvieratká sú farebné, si svojich strážcov dokážu skvelo predstaviť.

Môžu mať okolo seba všetkých piatich, alebo si môžu vybrať zvieratko, ktoré na nich najsilnejšie zapôsobí.

Môj syn si vybral tigra.

Vždy keď išiel do školy si predstavil, že tiger kráča popri ňom, dokonca že má na ňom položenú svoju ruku. Chceli sme aj kúpiť malú figúrku tigra a dať mu ju do peračníka, ale vôbec to nebolo potrebné. Bol tak zžitý s tou predstavou, že žiadne ďalšie podporné náležitosti nepotreboval. Niežeby školu začal milovať, to určite nie, ale skončil ranný plač a aj bolesti bruška. Už sa necítil sám a každým dňom rástla jeho sebaistota.

Nikdy sa neprestávam čudovať, ako málo niekedy stačí na vyriešenie obrovského problému. Luki má teraz už 20 rokov, no ja som „nášmu“ bielemu tigrovi doteraz vďačná, že nám pomohol prekonať veľmi náročné obdobie.

Skúste deťom porozprávať rozprávku o piatich ochrancoch. Deti majú úžasnú predstavivosť a možno aj u vás tento príbeh mnohé vyrieši.

Obrázok k príbehu nájdete na mojom Fb – Zlatý stred.

Bibiana Konečná

Som terapeutka tradičnej čínskej medicíny, autorka e-Booku 30 korenín a byliniek pre lepší život. Viem vám namiešať bylinky na mieru, pridať návod čo jesť, prípadne čo zmeniť, aby ste sa vrátili k svojmu zlatému stredu a opäť sa cítili skvelo. Ak to ale chcete vedieť urobiť sami a nebyť odkázaní na terapeutov či lekárov, rada vás to naučím.