Mgr. Bibiana Konečná

O mne

“Som terapeutka tradičnej čínskej medicíny. Viem vám namiešať bylinky na mieru, pridať presný návod čo jesť, prípadne čo zmeniť, aby ste sa vrátili k svojmu zlatému stredu a opäť sa cítili skvelo. Ak to ale chcete vedieť urobiť sami a nebyť odkázaní na terapeutov či lekárov, rada vás to naučím.”

Som mama troch detí. A veľmi jednoducho – toto je dôvod, prečo som sa už pred peknými pár rokmi vydala na cestu alternatívy a dala sa na štúdium tradičnej čínskej medicíny.

Časom som prišla na to, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí môjho života.

Postupne som prešla dietetikou, diagnostikou aj fytoterapiou, absolvovala postgraduálne kurzy a stala som sa terapeutkou.

Je úžasné rozumieť bylinkám a vedieť, po akej siahnuť, keď sa „niečo deje“. Milujem ich miešanie a vyrábanie zmesí na mieru. Rovnako si užívam kombinovanie potravín, aby výsledné jedlo nebolo iba chutné, ale malo aj blahodárne účinky pre všetkých členov rodiny. Pridanou hodnotou je, že tento proces vnímam ako veľmi tvorivý.

Do našich životov sa dostala akási ľahkosť a istota. Istota, že sa dokážem spoľahnúť sama na seba a nie som odkázaná na lekárov. Konečne som objavila systém, ktorý skutočne dáva zmysel. Vždy, keď sa niekto z nás vzdiali zo svojho zlatého stredu viem, ako „to všetko“ nakombinovať a vrátiť ho relatívne rýchlo späť.

Znie to takmer rozprávkovo, ale cesta bola tŕnistá.

Ani neviem popísať moju radosť po narodení nášho prvého dieťaťa. Zrazu som videla našu budúcnosť šťastnú, takú filmovo spomalenú a zaliatu slnkom. Veľmi som si užívala byť mamou. Ale len do času, kým dcérka nešla do škôlky. Úprimne, dlho v nej nevydržala. Kašeľ striedal soplík a naopak.

Vtedy sa budúcnosť zaliata slnkom zmenila na obdobie temna. Môj syn bol na tom ešte horšie. Hneď v pôrodnici mu s úsmevom typu „nič sa nedeje“ naordinovali antibiotiká a tie sa stali našim pravidelným, častým a veľmi vytrvalým sprievodcom.

Moja mama to hneď uzavrela, že je to zlá genetika a nič s tým nespravím. To vážne?

Chodili sme od jedného lekára k druhému, jeden poradil to, druhý ono, a…

Nefungovalo VÔBEC NIČ.

Deti boli prakticky stále vyradené z bežného života a prirodzene nielen oni. Dokonca sme v tej dobe prišli o množstvo priateľov, nikto k nám predsa nemohol prísť, čo keby doniesli „nejakého bacila“. Škrípal nám vzťah s manželom, veľmi nás ovplyvňovala nepohoda a to, že sme prakticky nikdy nemohli robiť nič normálne. A celkom logicky vzhľadom na situáciu a naše vtedajšie nastavenie sa začali pridávať aj naše zdravotné problémy.

Aby toho bolo ešte viac, dcére diagnostikovali histamínovú intoleranciu a nariadili prísnu diétu. Po troch mesiacoch na diéte skončila úplne slabá a anemická.

Poslednou kvapkou bolo vyjadrenie synovej lekárky, že ho jednoducho nevie vyliečiť.

Až toto som potrebovala počuť, aby som sa zobudila?

Po týchto slovách som mala pocit, ako by som sa vynorila z hlbokej vody a prvýkrát po rokoch sa nadýchla.

Lekárka ho nevie vyliečiť? Pre pána, však ja som jeho mama! Je to len a len na mne! Na nikom inom!

A začala som pátrať. Preštudovala som množstvo alternatívnych smerov medicíny i dietetiky.  Až som našla presne to, čo som hľadala. Tradičnú čínsku medicínu.

Bola taká úžasne logická! Zrazu mi všetky dieliky puzzle začali do seba zapadať. Bola som nadšená! Obrovským prekvapením pre mňa bolo, že podstatou je odstránenie PRÍČINY a nie hasenie následkov tak, ako sme zvyknutí my tu u nás.

Každú voľnú chvíľku som venovala „číne“. Začala som kurzom dietetiky, ktorý ma utvrdil v tom, že je to to pravé. Povzbudzovaná víziou lepšieho života som pokračovala (naozaj náročným) štvorročným štúdiom diagnostiky a fytoterapie a neskôr absolvovala i množstvo postgraduálov.

A ako to u nás dopadlo? Život sa nám radikálne zmenil. Bylinky aj úprava stravy dokázali zázrak. Začali  sme žiť spôsobom, ktorý som si už ani nevedela ani predstaviť. Deti zrazu začali „normálne“ chodiť do školy bez vymeškávania stoviek hodín. S veľkou radosťou sme prestali navštevovať všetkých lekárov. Robíme čo chceme, chodíme kam chceme. A kedy chceme. Do nášho vzťahu sa vrátila pohoda. Našli sme si nových priateľov. Nepotrebujeme žiadne diéty. A cítime sa skvelo.

Znalosti, ktoré som získala, si nesiem ako klenot. Postupne som podrobne preskúmala celý systém a na základe skúseností z mojej praxe terapeutky som ho dokázala zjednodušiť a sprístupniť aj pre nás Európanov.

Je prehľadný, jednoduchý, rokmi overený a okamžite použiteľný. Veľmi rada ho odovzdám všetkým, ktorí nechcú tráviť roky komplikovaným štúdiom a chcú vedieť pomôcť sebe aj svojim deťom. Všetkým, pre ktorých je prioritou ísť životom s ľahkosťou a v pohode. Je v ňom to najlepšie, čo poznám, funguje mne aj ostatným, ktorí ho vyskúšali a budem veľmi rada, ak pomôže aj vám.

Absolvované štúdium

 • Akademie tradiční čínské medicíny, Brno – Diagnostika, akupunktúra
 • TAO Medica, Zvolen – Dietetika TČM
 • TCM Institut, Praha – Fytoterapia TČM
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Atopia (alergická nádcha, astma, ekzém, žihľavka)
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Kožné (herpes simplex, herpes zoster, lichen simplex, akné, rosacea, dyshidrotický ekzém)
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Reumatoidná artritída
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Gynekológia
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Pediatria
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Yin Huo
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Gu Zheng
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Hypertenzia
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Bolesti hlavy
 • TCM Institut, Praha – Postgraduál – Urológia