You are currently viewing 4 veci, ktoré dať na jar do poriadku

4 veci, ktoré dať na jar do poriadku

Ľudia, je tu jar!!! Pre väčšinu z nás najkrajšie ročné obdobie. Slniečko, spev vtáčikov, kvitnutie kvetov a pre záhradkárov tá úžasná vôňa jarnej zeme… Absolútna fantázia.

Cítime sa skvelo, sme plní odhodlania a energie. Po tých piatich tmavých a hmlistých mesiacoch si to zaslúžime. 🙂

A teraz otázka: nemáte chuť pustiť sa do jarného upratovania? Teraz nemám na mysli tú klasiku vo forme umývania okien. A samozrejme už vôbec nie preto, lebo musím a všetci to odo mňa očakávajú…

Myslím také ozajstné a príjemné upratovanie. V nás, v živote, vo vzťahoch, v priestore okolo seba… Také, ktoré vám urobí naozaj dobre. Ktoré vás bude baviť. A pozbavujete sa pri ňom vecí, ktoré vás obmedzujú, uberajú vám priestor, nedovolia vám dýchať…

Skúsme dávať veci do poriadku postupne.

  1. Dajme sa do poriadku my.

Náš potravinový nákupný zoznam by sme po zime mali zmeniť a prispôsobiť novému ročnému obdobiu. Ťažšie a zahrievajúce potraviny nahraďme ľahkými a sviežimi.

Napíšme si na zoznam mrkvu, petržlen, šalát, kaleráb, redkvičku, cibuľku, šalát, uhorku, pažítku, čerešne, hrášok…

  1. Rozzelenajme našu kuchyňu.

Nakúpme si črepníkové bylinky. Vyzerajú krásne, zlepšujú náladu a poskytnú nám možnosť na počkanie ochutiť a skrášliť naše jedlo.

  1. Z priestoru okolo nás odstráňme zbytočné veci a prevzdušnime ho.

Prvým dôvodom je, že QI musí prúdiť nielen v nás, ale aj okolo nás. Poobzerajte sa okolo seba, či nemáte pocit zahltenia, či sa necítite stiesnene. Keď ste obklopení tonami najrôznejších vecí, cítite sa zle, neprichádzajú k vám žiadne plodné myšlienky.

A druhý dôvod: Keď ste obkolesení vecami starými, neprídu žiadne nové.

Nedávno som si napríklad uvedomila, že mám svoj pracovný stôl zaprataný kvantami papierikov plnými náčrtov, poznámok, postrehov, odkazov. Fakt som si nevedela vybaviť farbu stola, lebo ho jednoducho už dlhšiu dobu nebolo vidieť. Vždy som len vylovila počítač a chcela pracovať…

A ono to nijako nešlo. Tak som si vždy posedela, vynadala si aká som neschopná a počítač vypla. A snažila som sa čím skôr odtiaľ zmiznúť. A po niekoľkých dňoch prišlo úžasné uvedomenie, že nie ja za to môžem, ale ten neporiadok okolo. Obrovská úľava…

Tak som sa pustila do triedenia. Zo stola a z políc okolo som povyhadzovala neuveriteľné 3 vrecia nepotrebných vecí! Neporiadok je totiž zákerný. Vkráda sa nám do života tak pomaly a nenápadne, že si ho spočiatku ani nevšimneme. Proste ho nevidíme. Predstavte si, že by vám tie množstvá vecí niekto nanosil za noc. Ráno by ste dostali šok. Ale takto pomaličky…to je niečo úplne iné.

Takže odpad bol vynesený, počítač som v ten deň našla na prvý pokus a… znova som mohla začať pracovať. Zrazu prichádzala jedna myšlienka za druhou a dokonca som si to maximálne užívala. Jednoducho začala okolo mňa prúdiť energia a prinášala samé dobré nápady. 

Zbavte sa vecí, ktoré blokujú tok energie okolo vás. Doprajte si otvorené možnosti, nech vám môžu prísť do života nové skvelé veci.

  1. Ak je to možné, zbavme sa aj vecí, ktoré nerobíme radi, ale myslíme si, že ich robiť musíme, lebo sa od nás očakávajú.

Možno nemusíme naše deti vodiť na 4 krúžky týždenne a mať tým obsadené celé popoludnia. Možno nemusíme mať vždy tip-top vyupratovaný byt a to zrovna vtedy, keď si kúpime novú knihu a naozaj si chceme len čítať. Aj to jarné upratovanie chvíľku počká. J A v neposlednom rade, možno sa nemusíme stretávať s ľuďmi, s ktorými sa necítime dobre a po každom stretnutí s nimi máme pocit, akoby nám niekto vypustil benzínovú nádrž.

Tak. To bola troška inšpirácie na dnes.

Každá jar symbolizuje nový začiatok. Novú energiu. Skúsme sa teda nechať uniesť a jednoducho sa cíťme dobre.

Bibiana Konečná

Som terapeutka tradičnej čínskej medicíny. Viem vám namiešať bylinky na mieru, pridať presný návod čo jesť, prípadne čo zmeniť, aby ste sa vrátili k svojmu zlatému stredu a opäť sa cítili skvelo. Ak to ale chcete vedieť urobiť sami a nebyť odkázaní na terapeutov či lekárov, rada vás to naučím.